Laste rahvatantsurühm “Tsõõrike”
juhendaja: Maie Pau
Artikkel: “Tsõõrikese tantsurühmade tegemistest” Võru I Põhikooli õpilasajalehest “Postikaru” mai 2013
Esimesi märkmeid Võru I 8-klassilise Kooli tantsurühmast leidsin 1967. aasta tantsupeoteatmikust, tantsuõpetaja oli siis Helju Jäger, hiljem on koolis juhendanud rühmi ka saksa keele õpetaja Ene Kuus. Mina alustasin koolis tantsulaste juhendamist 1991. aastal, nii et 1992. aasta kevadel esinesime juba Võrumaa tantsupeol.
Tänaseks on rühmades palju lapsi esimesed tantsusammud selgeks saanud, paljudel neist on tantsupisik külge jäänudki. Kui meenutada varasemaid aegu, siis kõige kaugemal oleme Tsõõrikese tantsuoskust näidatud Türgimaal ja ka Soomes ning päris palju aastaid festivalil Enku-Drenku Aluksnes.
Tsõõrikesel on olnud palju huvitavaid esinemisi: kooli juubelipeod, emadepäevad, rahvusvaheline tantsupäev, jõulupeod. Kõik ülesastumised on võimaldanud näidata seda, mida lapsed oskavad ning milliseid tantse on õpitud. Vahel on päris põnev ka suurtega koos tantsida nagu poisid ja segarühma mehed möödunud aastal „Pulgatantsuga“ ja „Kandaliga“ näitasid. Meenutada tasub mitmeid tantsulaagreid ja proove koos Parksepa tantsulastega enne 2011.aasta üldtantsupidu, eriti praegusel 5.klassi rühmal, kellele ülevaatuste käigus tubli töö eest omistati kõrgem kategooria. Kindlasti kuuluvad huvitavate esinemiste hulka üldtantsupeod Tallinnas ja Võrumaa tantsupeod, Võru Folkloorifestival koos rongkäigus lustimisega ja laste päikesepeol esinemisega, laste folklooripäevad Kandles, Parksepas, Sõmerpalus, kus alati on osalistele kingiks kommikott ja võimalus mõistatusi mõistatada, laule laulda, meisterdada ja tantsida koos kahesaja lapsega. „Sabatantsu“ peaksid kõik Tsõõrikeses tantsinud lapsed teadma ja oskama. Mitmel korral on Tsõõrikese lapsed esinenud koos Läti tantsurühmadega tantsupäeval Varstus, kus möödunud aastal omistati meile eripreemia rahvuskultuuri väärtuste hoidmise eest.
Suvel 2012 oli 5. klassi rühmal hästi vahva osaleda üle-Eestilises Noorte Tantsijate Suvelaagris Värskas. Seal sai mattidel magada, staadionil hommikvõimlemist teha, tänu väga päikesepaistelistele ilmadele järves ujuda, setu muuseumi külastada, mängida, aga ka palju tantsida ning suhelda. Laagri lõpuks valmis tantsuetendus, mida lavastas Maido Saar. Ja vaatajaid oli staadionimuru paksult täis.
Eriline ettevõtmine oli sel kevadel kui Tsõõrikese mõlemad rühmad osalesid Võrumaa uute tantsude konkursil Kandle suurel laval uute tantsudega „Lõbus tere“ ja „Pahupidi polka“. Kõigil oli võimalus näha 34 uut tantsu Võrumaa tantsuõpetajatelt ja vaheaegadel koos kapelli saatel lustida. Loosiõnn naeratas 5. klassi rühmale, kingiks saadi Uue-Antsla liikluslinna pääsmed. Kuna tantsuhuvilised ikka kokku hoiavad, siis otsustas 5. klass, et võtavad ka 2. klassi rühma kaasa. Tänaseks päevaks on vahvas liikluslinnas käidud , liiklust õpitud, autodega sõidetud, auto kütusepaaki täidetud, kindlustus vormistatud.
Head toetajad ja abilised on olnud õpetajad Siiri Konksi, Ülo Rästa, Aino Karendi, Anne Reiljan, Külli Heliste, Hele Hinn, Aare Rätsepp, Pilvi Saarma, Urmas Rööbing ja paljud teised ning kindlasti kõik lapsevanemad, kes on hoolitsenud oma laste eest, korrastanud rahvarõivaid, õmmelnud ja tikkinud, olnud saatjateks meie proovidel, esinemistel ja reisidel. Ja kindlasti ka palju plaksutanud lõbusate ja südamlike tantsude eest. On ju omaste ja kooli positiivne suhtumine kõige olulisem väikese kui ka veidi suurema inimese arengus.
Ees ootavad uued esinemised, uued tantsud ja ka 2014. aasta üldtantsupidu, kuhu väga paljud tantsurühmad soovivad pääseda. Kuidas Tsõõrikese käsi edaspidi käib? Usun, et ikka tantsuga ja ikka hästi!
Maie Pau/tantsuõpetaja
Sõõrikese 3. klassi rühma esinemine segarahvatantsurühma Kannel 30 juubelipeol 2. nov 2013, tants – Maja ehitamine