Maie Pau juhendada on Võrus segararühm “Kannel”, naisrühm “Tsõõr” ja lasterühm “Tsõõrike”
Segarühma kutsus Maie kokku oma diplomilavastuse tarbeks 1983 aastal. Naisterühma moodustas 2 aastat hiljem. Kui “Kannel” ja “Tsõõr” tegutsevad Võru Kultuurimajas, siis lasterühm“Tsõõrike” tegutseb Võru I Põhikooli juures.
Läbi nende aastate on Maie tansurühmad tantsinud nii eesti rahvatantse kui autoritantse. Erilist tähelepanu on Maie pööranud just kodukandi folkloorile, ning autoritantsude poolepealt just Kai Leete loomingule. Võrumaa tantsumemmest on Maie 2002.a. välja andnud raamatu – “Tantsus on rõõm” Kai Leete tantsud.
Maie on olnud Võru Folkloorifestivali sünni juures ning olnud läbi aegade ka selle festivali programmijuht. Lisaks on Maie olnud aastaid Võru tantsupidude üldjuht aga ka Tallinna üldtantsupidude assistent.
Maie õlul on ka maakonna rahvakultuurielu arendamine, suunamine ning edendamine. Samuti korraldab ta igaastast Võrumaa laste folklooripäeva. Ta on ka tantsinud Tantsujuhtide segarahvatantsurühmas.
Artikkel: “Maie Pau: Tants on väga hea ja kasulik sõltuvus”, Liina Valper, Elu ja kultuur, 6. mai 2004 a.
Jürikuu 28. päeval oli Maie Pau esimene juubel. Uskumatu, kui kiiresti aeg lendab! Veel püsib silme ees pisike pardike Kai Leete balletilavastuses „Inetu pardipoeg”, Maie Pau esimene tõsisem tantsuroll.
Ülemöödunud aastal tuli trükist Kai Leete tantsude raamat, mille on koostanud legendaarse tantsupedagoogi õpilane Maie Pau . See vajalik teos, mis sündis paljude inimeste toetusel, on omamoodi mälestusmärk Kai Leete aastakümnete pikkusele tööle. Raamatusse paigutatud fotode hulgas märkan pilti „Inetu pardipoja” tegelastest 1962. aastal. Väike mustapäine tüdruk kahara seelikuga õpetaja kõrval on Maie Sepp…
„Käisin Soo kooli esimeses klassis, kui ema viis mu pioneerimaja balletiringi,” vaatab Maie Pau mõttes tagasi oma tantsutee algusse.
Keskkoolineiuna jõudis ta rahvatantsu juurde. Nimelt oli pioneeride maja neidude rühmas tantsijale kiiresti vaja asendajat, juhendaja Kai Leete kutsus Maie . Pärast Võru 1.keskkooli lõpetamist 1972. aastal tulid esimesed sammud tantsujuhina: laste rahvatantsurühm pioneeride majas ja neidude rühm Väimelas. Siis leidis algaja tantsujuht, et asjade loomulik ja loogiline jätk on õppima minna. Ta on lõpetanud Viljandi kultuurikooli ja Tallinna pedagoogilise instituudi kultuuritöötaja-tantsujuhi erialal.
Maie Pau tuli kodulinna Võrru tagasi 1983. aasta kevadel. Vahepealsetesse aastatesse jäi kultuuritöö pärast Viljandit Tartumaal Koosal ja kõrgkooliõpingute ajal Harjumaal Kolgal, sealgi sai tantsuga tegeldud. Õpingute ajal Tallinnas hakkas ta tantsima Eestimaa tantsujuhtide rahvatantsurühmas ja teeb seda tänaseni. 1984. aasta Võrumaa rahvatantsupeol oli üldjuht Kai Leete kõrval assistendiks Maie Pau . 1987. aasta koolinoorte tantsupeo üldjuht oli Maie Pau , aujuht Kai Leete. Sellest ajast on maakonna tantsupidude juhtimine ikka Maie rida olnud; alates 1995. aastast, mil Võrus hakati folkloorifestivale korraldama, ka festivaliprogrammi juhtimine.
Silmapaistva tegevuse eest rahvatantsu alal pälvis Maie Pau 1998. aastal Kai Leete tantsupreemia.
Tants on südamelähedane osa põhitööst. „Tants on olnud lisatöö, hobi. Kui pedast tulin, tegelesin Kandles laste ja noortega — mudilastest töötavate noorteni; mu põhitöö oli ürituste organiseerimine,” ütleb rahvakultuuri arendus- ja koolituskeskuse Võrumaa spetsialist Maie Pau .
Tema praegune tegevus hõlmab kõike, mis puudutab maakonnas rahvakultuuri. Kui jutuajamiseks Maie Pau juurde tulin, istus ta tööruumis maavalitsuses arvuti taga. Tema kohustuste hulka kuuluvad teabe kogumine, levitamine ja vahendamine, nõustamine. Organiseerimistöö projektide kirjutamisest kuni… vajaduse korral muusika lindistamiseni. „Võru-Põlva rahvapillimuusika koondorkester on tänu projektidele töös püsinud mitu aastat,” toob ta näite.
Tants on üks osa tema tööst, ja eriti südamelähedane osa. Peagi leiame end juttudes taas tantsumaailmas. Maie Pau tõstab lauale kaustu, kus sõnas ja pildis kajastub maakonna tantsuelu. Hulk aastaid on ta korraldanud maakonnas laste folklooripäevi, samuti lastefestivali Enku-Drenku koostöös Aluksne tantsujuhtidega, koordineerinud hõimupäevi.
Tantsujuhina on Maie Pau l olnud noorte-, sega-, neidude ja lasterühmi. Ka Maie tütar Kristel, praegu Tartu ülikooli sotsioloogiatudeng, sai ema tegevusest innustust ja hakkas juba lapsena tantsima.
Tsõõrikese nime all Võru 1. põhikooli lasterühmad, Kandle naistantsurühm Tsõõr ja segarahvatantsurühm on Maie Pau juhendamisel tantsinud pikemat aega.
Kandle segarühm alustas Maie Pau Võrru tuleku aastal, 1983ndal. Möödunud kevadel tähistati rühma 20. sünnipäeva. 1985. aastast tegutseb naisrühm Tsõõr, mis on välja kasvanud omaaegsest gaasianalüsaatorite tehase naisrühmast. „Tsõõris on Anita Suurkivi tantsinud algusest, kaua veel Regina Halapuu, Virgi Kalda, Luule Hütt, Varje Männiste… Segarühmas tantsib Raili Lai 1992. aastast, üle kümne aasta on tantsinud Priidu Teppo ja Kadri Mähar, Ellen Piirisaar…” otsib Maie Pau tuge kirjapandust. On neid, kes on Maie Pau juures tantsinud lapsepõlves ja täiskasvanuna tagasi tulnud. On algajaid.
„Alati peavad olema kaks asja: eestvedaja ja need, kes tahavad teha. Väga oluline on ka seltskond, kellega koos ollakse. Üks asi on tantsida särk märjaks ja saada füüsiline rahulolu. Teine asi, ja seda just täiskasvanud tantsijate puhul, on seltsielu,” arutleb tantsujuht.
Sünnivad traditsioonid, mis liidavad, aitavad taluda pingelisi proove ja pikki välisreise. Rühmad on tantsinud Baltica festivalil ning Komimaal, Soomes, Ungaris, Hispaanias, Poolas, Hiinas, Prantsusmaal. Ühelgi aastal ei ole kõrvale jäädud Võru folkloorifestivalist.
Mis omadused peavad tantsujuhil olema? „Juhil juhi omadused. Tantsujuhi töö ei ole ainult tantsu õpetada. Tuleb kirjutada projekte, küsida raha, organiseerida rahvarõivaste tegemist materjalide leidmisest kuni õmblemiseni. Segarühma naised õmblesid viimati Hargla rõivaste põlle, tanu ja seeliku,” vastab Maie Pau .
Palju muud veel. Siia kuuluvad ka tantsude loomine ja seadmine, et repertuaaripõud ei kummitaks. Maakonna eelmisel tantsupeol esitasid lasterühmad Maie Pau loomingust „Tere, tere!”. Segarühmale on loodud „Tule aga tule” ja „Vigurlugu”, naistele „Labajalg”…
Selle kuu 20. päeval on teada, kas pääsetakse Tallinna üldtantsupeole. Naisrühmadel on suur konkurents. Samas — alati on pääsetud. Maie Pau on Võru rühmadega üldtantsupidudel käinud 1985. aastast. Mitmel puhul on ta olnud üldjuhi assistent: nais- ja neidude rühmadel, Lõuna-Eesti rühmadel, viimati 3.—4. klassi rühmadel ning Soomes 2000. aastal naisrühmadel.
Juubilar ütleb, et toeks on olnud head kolleegid, toredad tantsijad. „Ei ole tantsujuhti, pole ka tantsijaid. Ja vastupidi. Üksi ei tee midagi,” ei väsi Maie Pau kordamast. „Tants on sõltuvus, väga hea ja kasulik sõltuvus, millest on võimatu vabaneda. Seda tunnet on väga raske kirjeldada, pead ise tunnetama, saama laengu ja end pidevalt laadima.”